Weź udział w dyskusji. Oglądaj debaty kandydatów z NYC.
Czym są debaty?
- Debaty w Nowym Jorku odbywają się co cztery lata przy okazji wyborów na urzędy miejskie — burmistrza, kontrolera i rzecznika praw obywatelskich.
Organizatorzy w 2025 r.
Debaty kandydatów na burmistrza, kontrolera i rzecznika praw obywatelskich przed miejskimi prawyborami zaplanowanymi na 24 czerwca będą transmitowane przez stacje WNBC, NY1 i PIX11.
![]() |
Stacja WNBC współpracuje z redakcjami Telemundo 47 New York (WNJU) i POLITICO |
![]() |
Stacja NY1 współpracuje z redakcjami Spectrum Noticias, WNYC/Gothamist i THE CITY oraz z New York Law School’s Center for New York City and State Law, Museum of the City of New York, Craig Newmark Graduate School of Journalism (CUNY) i John Jay College of Criminal Justice |
![]() |
Stacja PIX11 współpracuje z redakcjami El Diario NYC, Schneps Media oraz Audacy NY (1010 WINS, 94.7 WXBK, WINS Noticias) |
Dlaczego debaty są ważne?
- Dzięki nim wyborcy mogą poznać stanowiska kandydatów w różnych ważnych kwestiach. To niepowtarzalna okazja, aby posłuchać, co kandydaci mają do powiedzenia wyborcom i kontrkandydatom.
Kiedy odbywają się debaty?
- W latach, w których organizowane są wybory miejskie (np. w tym roku), debaty odbywają się tuż przed czerwcowymi prawyborami i listopadowymi wyborami powszechnymi.
Zapoznaj się z poniższym kalendarzem, który zawiera daty transmitowanych na żywo debat współorganizowanych przez Nowojorską Radę ds. Finansowania Kampanii w 2025 r. Będzie to okazja do lepszego poznania kandydatów, którzy znajdą się na kartach do głosowania.
Kto bierze udział w debatach?
- Aby wziąć udział w debacie, kandydaci muszą spełnić określone kryteria — m.in. zebrać i wydać odpowiednią ilość pieniędzy, co ma być dowodem na to, że cieszą się poparciem mieszkańców miasta.
Jaki to ma związek z programem dopłat ze środków publicznych?
- Kandydaci na urzędy miejskie uczestniczący w programie dopłat ze środków publicznych muszą brać udział w oficjalnych debatach miejskich.
- Zarówno program dopłat ze środków publicznych, jak i debaty pozwalają mieszkańcom pełniej uczestniczyć w lokalnym procesie wyborczym, umożliwiając okazanie poparcia i uzyskanie dodatkowych informacji. Program dopłat ze środków publicznych ułatwia zwykłym obywatelom ubieganie się o urzędy, zwielokrotniając niewielkie darowizny przy użyciu środków z budżetu miejskiego. Biorąc udział w debatach, kandydaci mają szansę zaprezentować wyborcom swoje plany i priorytety. Dzięki temu mieszkańcy mogą łatwiej wybrać kandydatów odpowiadających ich preferencjom.
Na czym polegają debaty?
- W pierwszej debacie mogą wziąć udział wszyscy spełniający kryteria kandydaci.
- W drugiej debacie biorą udział kandydaci będący „głównymi pretendentami”. (Definicja „głównych pretendentów” jest inna w każdych wyborach, ale zawsze chodzi o to, żeby w debacie brali udział kandydaci z największym poparciem).
Rocznie może się odbyć do sześciu debat z udziałem kandydatów na każdy z trzech urzędów miejskich:
- 2 debaty przed prawyborami Partii Demokratycznej
- 2 debaty przed prawyborami Partii Republikańskiej
- 2 debaty przed wyborami powszechnymi
Kandydaci niezależni (nienależący do żadnej partii) oraz kandydaci nieuczestniczący w programie dopłat ze środków publicznych mogą zostać zaproszeni do udziału w debatach, jeśli spełniają inne kryteria kwalifikacyjne. Nie mają jednak obowiązku przyjęcia zaproszenia.
* W przypadku braku odpowiedniej liczby kandydatów ubiegających się o ten sam urząd debaty mogą zostać odwołane.
Jakie kryteria muszą spełnić kandydaci, aby wziąć udział w debatach?
W przypadku pierwszej debaty kandydaci na poszczególne urzędy muszą spełnić następujące kryteria:
Burmistrz
- Kandydat musi znajdować się na karcie do głosowania
- Kandydat musi zebrać i wydać 198 300 $
Rzecznik praw obywatelskich
- Kandydat musi znajdować się na karcie do głosowania
- Kandydat musi zebrać i wydać 123 975 $
Kontroler
- Kandydat musi znajdować się na karcie do głosowania
- Kandydat musi zebrać i wydać 123 975 $
W przypadku drugiej debaty kandydaci na poszczególne urzędy muszą spełnić następujące kryteria:
Burmistrz
- Kandydat musi znajdować się na karcie do głosowania
- (a) Kandydat musi zebrać i wydać 2 379 600 $ LUB
- (b) Kandydat musi zebrać 250 000 $ w formie darowizn podlegających dopłacie, w tym co najmniej 1000 darowizn w wysokości minimum 10 $ LUB
- (c) Kandydat musi uzyskać co najmniej 5% poparcia w sondażu dotyczącym tych wyborów przeprowadzonym przez jedną z następujących instytucji: Siena College Research Institute, Marist Institute for Public Opinion, Emerson College Polling Center lub Quinnipiac University Polling Institute
Sondaż, o którym mowa w podpunkcie (c), musi spełniać następujące warunki:
- Margines błędu musi wynosić maksymalnie 4,5%.
- W sondażu muszą być uwzględnieni wszyscy kandydaci figurujący na karcie do głosowania (w tych konkretnych wyborach) w momencie badania opinii publicznej*. Ponadto sondaż musi zostać przeprowadzony w ciągu ośmiu dni przed datą debaty (po zatwierdzeniu kart do głosowania).
* Jeśli żaden sondaż nie spełnia tych warunków, podpunkt (c) może zostać pominięty przy ocenie kryteriów dopuszczających kandydata do udziału w debacie. W takim przypadku wszyscy kandydaci znajdujący się na karcie do głosowania w wyborach, których dotyczy debata, zostaną ocenieni pod kątem kryteriów określonych w podpunkcie (a) lub (b).
Rzecznik praw obywatelskich
- Kandydat musi znajdować się na karcie do głosowania
- (a) Kandydat musi zebrać i wydać 1 487 700 $ LUB
- (b) Kandydat musi zebrać 125 000 $ w formie darowizn podlegających dopłacie, w tym co najmniej 500 darowizn w wysokości minimum 10 $
Kontroler
- Kandydat musi znajdować się na karcie do głosowania
- (a) Kandydat musi zebrać i wydać 1 487 700 $ LUB
- (b) Kandydat musi zebrać 125 000 $ w formie darowizn podlegających dopłacie, w tym co najmniej 500 darowizn w wysokości minimum 10 $
* Wysokość zebranych i wydanych kwot musi być zgodna z deklaracją jawności, którą należy zgłosić do 23 maja 2025 r.
Wyniki sondaży nie będą brane pod uwagę przed drugą debatą w związku z prawyborami na burmistrza z ramienia Partii Republikańskiej (z udziałem głównych pretendentów).