Każdy nowojorczyk ma prawo do głosowania

Jeśli z powodu niepełnosprawności lub słabej znajomości języka angielskiego potrzebujesz pomocy przy wypełnianiu karty do głosowania, możesz skorzystać z udogodnień. Dowiedz się więcej o swoich prawach jako wyborcy w Nowym Jorku oraz poznaj możliwości uzyskania pomocy.

Urządzenie do oznaczania kart do głosowania 

We wszystkich lokalach wyborczych dostępne są urządzenia do oznaczania kart do głosowania, z których mogą korzystać wyborcy podczas wczesnego głosowania i w dniu wyborów. Z urządzeń tych mogą skorzystać wyborcy, którzy są niewidomi lub niedowidzący albo ze względu na niepełnosprawność lub schorzenia mają trudności z wypełnieniem karty do głosowania długopisem. Każdy wyborca może poprosić o możliwość skorzystania z urządzenia do oznaczania kart do głosowania.

Za pomocą urządzenia do oznaczania kart do głosowania można wyświetlić kartę na ekranie, odsłuchać wybrane opcje przez słuchawki lub przetłumaczyć kartę na inne języki. Jeśli chcesz skorzystać z urządzenia do oznaczania kart do głosowania, zgłoś się do pracownika lokalu wyborczego!

Urządzenie umożliwia oznaczanie kart do głosowania na cztery sposoby:

  • Ekran dotykowy
  • Ustnikowe urządzenie do głosowania
  • Klawiatura (do pisma Braille'a)
  • Manetka

Dowiedz się więcej o urządzeniach do oznaczania kart do głosowania udostępnianych przez Komisję Wyborczą (Board of Elections)

Opis funkcji urządzeń do oznaczania kart do głosowania przygotowany przez Nowojorską Komisję Wyborczą (NYC Board of Elections)

 

Karta do głosowania zdalnego dla osób potrzebujących ułatwień dostępu

Jeśli jesteś osobą niewidomą lub niedowidzącą albo nie jesteś w stanie wskazać swojej decyzji na papierowej karcie do głosowania, nadal możesz głosować drogą pocztową. Dostępne są specjalne karty do głosowania zdalnego dla osób potrzebujących ułatwień dostępu, które mogą być odczytywane przez czytniki ekranowe i wypełniane za pomocą komputera. Możesz złożyć wniosek o wydanie takiej karty do Nowojorskiej Komisji Wyborczej (NYC Board of Elections). 

Wyborcy, którzy złożą wniosek o kartę do głosowania zdalnego dla osób potrzebujących ułatwień dostępu, mogą wypełnić taką kartę w domu za pomocą specjalnych urządzeń. Aby zagłosować przy użyciu karty do głosowania zdalnego dla osób potrzebujących ułatwień dostępu, należy wydrukować tę kartę przed odesłaniem jej do Komisji Wyborczej (Board of Elections).

Złóż wniosek o kartę do głosowania zdalnego

Dostępność różnych wersji językowych

Zgodnie z przepisami prawa w niektórych lokalach wyborczych w Nowym Jorku dostępne są karty do głosowania i inne materiały związane z głosowaniem w językach bengalskim, chińskim, koreańskim i hiszpańskim (na podstawie danych z lokalnych spisów ludności).

Ponadto w niektórych lokalach wyborczych można skorzystać z pomocy tłumaczy posługujących się językami arabskim, kreolskim haitańskim, rosyjskim, jidysz i nie tylko. Listę lokali wyborczych oferujących pomoc w poszczególnych językach można znaleźć w witrynie Komisji ds. Aktywności Obywatelskiej (Civic Engagement Commission).

Jeśli potrzebujesz pomocy językowej w lokalu wyborczym, masz prawo przyprowadzić własnego tłumacza.

Dowiedz się więcej o swoich prawach wyborczych

Złóż wniosek o kartę do głosowania zdalnego dla osób potrzebujących ułatwień dostępu

Karta do głosowania zdalnego dla osób potrzebujących ułatwień dostępu

Możesz złożyć wniosek o kartę do głosowania zdalnego dla osób potrzebujących ułatwień dostępu do Komisji Wyborczej (Board of Elections)

Złóż wniosek o kartę do głosowania zdalnego dla osób potrzebujących ułatwień dostępu
Zobacz lokale wyborcze

Pomoc językowa

Nowojorska Komisja ds. Aktywności Obywatelskiej (NYC Civic Engagement Commission) umożliwia skorzystanie z pomocy tłumaczy w niektórych lokalach wyborczych

Zobacz lokale wyborcze

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę przyprowadzić kogoś, kto mi pomoże w głosowaniu?

Tak! Możesz przyprowadzić kogoś do pomocy w głosowaniu, pod warunkiem, że ta osoba nie jest Twoim pracodawcą ani przedstawicielem związku zawodowego. Możesz też poprosić o pomoc pracownika lokalu wyborczego.

Czy mogę złożyć wniosek o kartę do głosowania zdalnego dla osób potrzebujących ułatwień dostępu?

Tak! Jeśli jesteś osobą niewidomą lub niedowidzącą albo osobą z niepełnosprawnością, która wymaga skorzystania z karty do głosowania w wersji z ułatwieniami dostępu (czyli z możliwością odczytania przez czytnik ekranowy i cyfrowego oznaczenia), możesz złożyć wniosek o taką kartę do Nowojorskiej Komisji Wyborczej (NYC Board of Elections). Złóż wniosek o kartę do głosowania zdalnego dla osób potrzebujących ułatwień dostępu.

Czy w lokalach wyborczych można skorzystać z ułatwień dostępu?

Tak! Nowojorska Komisja Wyborcza (NYC Board of Elections) dba, aby wszyscy wyborcy w mieście bez względu na stopień sprawności mogli oddać głos w lokalach wyborczych. Dotyczy to zarówno wczesnego głosowania, jak i dnia wyborów. W razie napotkania problemów w lokalu wyborczym prosimy o kontakt z Komisją Wyborczą (Board of Elections) pod numerem 1-866-Vote-NYC (212-487-5496).