Analiza danych dotyczących wyborców w Nowym Jorku 

Co roku Nowojorska Rada ds. Finansowania Kampanii analizuje dane dotyczące wyborców, aby się dowiedzieć, jaka część mieszkańców wzięła udział w wyborach, jaka część została w domach, oraz co zrobić, aby udoskonalić organizację wyborów w kolejnych latach. Poniżej prezentujemy garść statystyk z raportu na temat wyborów w 2024 r.

Przeszkody utrudniające udział w głosowaniu młodym wyborcom

  • Władze Nowego Jorku muszą podjąć starania, aby ułatwić młodym ludziom udział w wyborach. W roku 2024 frekwencja wśród wyborców poniżej 30. roku życia nadal była niska i wynosiła zaledwie 3,7% w kwietniu, 5,0% w czerwcu i 57,1% w listopadzie. Wśród przeszkód utrudniających udział w głosowaniu młodzi wyborcy wymieniali zamknięty system głosowania w prawyborach (który wyklucza wyborców nienależących do żadnej partii), niedostatecznie rozwiniętą edukację obywatelską i małą popularność rejestracji wstępnej. Dzięki rejestracji wstępnej 16- i 17-latkowie mogą brać udział w wyborach od razu po ukończeniu 18. roku życia.
  • Problemy te zostały potwierdzone przez uczestników programu Youth Ambassador (Ambasador młodzieży), którzy wezwali do działań informacyjnych i aktywizacji młodych wyborców. Uczestnicy programu NYC Votes Youth Ambassador mieli okazję poznać proces głosowania i historię demokracji w Nowym Jorku. Dowiedzieli się też, jak można uczestniczyć we władzach lokalnych i polityce, edukować oraz aktywizować młodych wyborców i nie tylko. 

 

Uczestnik programu Youth Ambassador rejestruje wyborców na ulicach Nowego Jorku

Uczestnik programu Youth Ambassador rejestruje wyborców

Link zewnętrzny

Dowiedz się więcej o naszych działaniach na rzecz aktywizacji młodzieży

Uczestnicy programu NYC Votes Youth Ambassador

Jedna piąta wyborców została wykluczona z udziału w głosowaniu 

  • Z udziału w wyborach w 2024 r. praktycznie wykluczono wyborców, którzy nie należeli do żadnej partii politycznej. Niezrzeszeni wyborcy są zwykle młodsi (prawie połowa z nich nie ukończyła 40. roku życia), a frekwencja wśród tej grupy jest zwykle niższa niż w przypadku wyborców należących do partii. Osoby bez przynależności partyjnej stanowią 21,1% zarejestrowanych wyborców w Nowym Jorku. Ze względu na to, że w Nowym Jorku obowiązuje zamknięty system głosowania w prawyborach, co oznacza, że w prawyborach Partii Demokratycznej mogą głosować tylko członkowie Partii Demokratycznej, a w prawyborach Partii Republikańskiej mogą głosować tylko członkowie Partii Republikańskiej, aż jedna piąta wyborców nie mogła oddać głosu w tej fazie procesu wyborczego. 

Procent zarejestrowanych wyborców bez przynależności partyjnej według okręgu wyborczego

Rozkład wyborców według poparcia dla partii politycznych i grup wiekowych

Wykres przedstawiający rozkład wyborców według partii i wieku

Frekwencja według partii politycznych w wyborach powszechnych w latach 2020–2024

Wykres przedstawiający frekwencję według partii politycznych w latach 2020–2024

Zbyt częste wybory powodują zmęczenie wyborców 

  • Nowojorczycy mają prawo być zmęczeni wyborami. Tylko w pierwszych 4 miesiącach 2025 r. aż 3 razy organizowano wybory specjalne, a przed nami jeszcze prawybory na burmistrza. Aby ograniczyć zjawisko zmęczenia wyborców i poprawić frekwencję, władze Nowego Jorku powinny w miarę możliwości organizować różne wybory w tym samym terminie. Częste głosowania wywołują zmęczenie, dlatego warto organizować wybory w jednym terminie, aby zwiększyć reprezentatywność elektoratu. Rzadsze wybory prawdopodobnie przełożą się na większą frekwencję.  
Link zewnętrzny

Przeczytaj cały raport

Wyborczy raport analityczny — 2024

Głosowanie jako wyraz sprzeciwu 

  • Wielu wyborców wyraziło swoje zdanie poprzez milczenie. W prawyborach Partii Demokratycznej odnotowano zauważalny wzrost liczby oddanych pustych kart do głosowania na poziomie aż 14,8%. Miało to związek ze zorganizowaną krajową kampanią protestacyjną, której przyczyną było niezadowolenie z postawy prezydenta Bidena wobec konfliktu w Strefie Gazy. Dla porównania: w wyborach w 2016 r. odsetek pustych kart wyniósł 1,1%, a w 2020 r. — 4,2%. Liczba pustych kart do głosowania różniła się w zależności od dzielnicy miasta. Obejrzyj nasz materiał wideo na ten temat z 2024 r. (na Instagramie), który wyświetlono już ponad 22 tys. razy. 

Mapy ilustrujące frekwencję w wyborach w 2024 r. 

Chcesz poznać frekwencję wyborczą w swojej dzielnicy w wyborach w 2024? Zapoznaj się z poniższymi mapami rozkładu wyborców.

 

Frekwencja wyborcza w prawyborach w kwietniu 2024

  • W kwietniowych i czerwcowych prawyborach frekwencja w całym mieście była niska.  Oto mapa przedstawiające frekwencję wyborczą w tych miesiącach.

Frekwencja wyborcza w prawyborach w czerwcu 2024


Frekwencja wyborcza w wyborach powszechnych w listopadzie 2024

  • W porównaniu z prawyborami frekwencja wyborcza w listopadowych wyborach powszechnych w całym mieście była znacznie większa. W listopadzie, a także dwukrotnie we wcześniejszych prawyborach, najwyższą frekwencję ze wszystkich pięciu dzielnic odnotowano na Manhattanie. 

  • Przygotowaliśmy specjalną mapę opisową z rozkładem procentowym wyborców w poszczególnych okręgach wyborczych do Zgromadzenia, którzy nie głosowali na dodatkowe propozycje legislacyjne w wyborach powszechnych. Zobacz mapę opisową

Co dalej?

Wyborczy raport analityczny z 2024 r. zawiera jasne wskazówki, które pozwolą udoskonalić organizację wyborów. Aby zbudować silniejszą i bardziej inkluzywną demokrację w Nowym Jorku, musimy skuteczniej docierać do osób młodych i nienależących do żadnej partii politycznej, uprościć ordynację wyborczą oraz unowocześnić procedury zarządzania rejestracją wyborców. Jeśli chcesz bardziej szczegółowo poznać proponowane przez CFB rozwiązania tych problemów, analizę trendów wyborczych i dane demograficzne dotyczące zeszłorocznych wyborów, przeczytaj cały raport!

Link zewnętrzny

Wyborczy raport analityczny — 2024

Przeczytaj cały raport

Wcześniejsze raporty

2023

Rok 2023 był nieparzystym rokiem wyborczym w Nowym Jorku. Głosowanie dotyczyło tylko kilku miejsc w Radzie Miasta. Nie wybierano urzędników na szczeblu miejskim. Prawybory odbywały się w ordynacji preferencyjnej. 

Przeczytaj raport z 2023 r. 

2022

Rok 2022 był dość niekonwencjonalnym rokiem wyborczym w Nowym Jorku. Złożyły się na to skomplikowany proces wyznaczania granic okręgów, podzielone prawybory, seria wyborów specjalnych i głosowanie nad czterema propozycjami legislacyjnymi. 

 Przeczytaj raport z 2022 r. 

2021

Rok wyborczy 2021 był rekordowy pod względem uczestnictwa w nowojorskim Programie finansowania kampanii. 

Przeczytaj raport z 2021 r. 

2020

Rok wyborczy 2020 zdominowały doniesienia mediów dotyczące wyborów prezydenckich i walki z pandemią COVID-19.

Przeczytaj raport z 2020 r.