3 grudnia 2024
Jak wdrożyć ułatwienia dostępu w kontekście udziału w wyborach? Najpierw trzeba poznać bariery utrudniające dostęp do głosowania na równych zasadach.
Analizując historię walki osób z niepełnosprawnościami o równouprawnienie w całym kraju, sytuację społeczności takich osób w Nowym Jorku oraz kroki podjęte w celu ułatwienia udziału w wyborach wszystkim chętnym, możemy się zastanowić, co jeszcze powinniśmy zrobić, aby ułatwić życie mieszkańcom miasta bez względu na poziom sprawności w bliskiej i dalszej przyszłości.
Krótka powtórka z historii: znaczenie akcji 504 Sit-In
Ustawa o rehabilitacji (Rehabilitation Act) z 1973 r. była pierwszym tego rodzaju aktem prawnym zakazującym dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność. Zgodnie z jej brzmieniem za osobę niepełnosprawną uznawano „każdą osobę, która: (A) cierpi na zaburzenia fizyczne lub umysłowe w znacznym stopniu ograniczające co najmniej jedną z jej głównych aktywności życiowych, (B) ma wpisane tego rodzaju zaburzenia w swojej dokumentacji medycznej lub (C) jest uważana za osobę z takimi zaburzeniami”. W Amerykańskiej ustawie o osobach z niepełnosprawnościami (Americans with Disabilities Act, ADA), która weszła w życie w 1990 r., rozszerzono tę definicję i zastąpiono określenie „handicapped” („niepełnosprawna”) „określeniem „disability” (z niepełnosprawnością).
W 1973 r. została podpisana (po dwukrotnym zawetowaniu) Sekcja 504 Ustawy o rehabilitacji. Nie została ona jednak od razu i w pełni wprowadzona w życie, co uniemożliwiło osobom z niepełnosprawnościami dostęp do potrzebnych udogodnień i usług publicznych. Ten stan utrzymywał się przez cztery lata. Było to w dużej mierze spowodowane działaniami firm i organizacji, które sprzeciwiały się wdrożeniu Sekcji 504, argumentując, że zmuszanie ich do wprowadzenia ułatwień dostępu pod groźbą utraty funduszy federalnych jest kłopotliwe i niesprawiedliwe.
W 1977 r. grupa osób z niepełnosprawnościami zorganizowała w wielu miastach protest okupacyjny — który przeszedł do historii jako „504 Sit-in” (Protest okupacyjny w sprawie Sekcji 504) — domagając się dodatkowych ułatwień dostępu i udogodnień dla osób z tej grupy społecznej. Najdłuższa akcja okupacyjna miała miejsce w budynku federalnym w San Francisco i trwała 25 dni. Protest ten przyspieszył dalsze wdrażanie zmian dotyczących praw osób z niepełnosprawnościami w Ameryce i pomógł utorować drogę dla przyszłych przepisów.
W tym czasie osoby z niepełnosprawnościami mogły uczestniczyć w wyborach, ale wciąż istniały bariery, które utrudniały lub uniemożliwiały im stawienie się w lokalu wyborczym i oddanie głosu w dniu wyborów. Zmieniła to dopiero Ustawa o ułatwieniach dostępu do głosowania dla osób starszych i z niepełnosprawnościami (Voting Accessibility for the Elderly and Handicapped Act) z 1984 r., w której wprowadzono wymaganie, aby podczas wyborów federalnych otwarte były lokale wyborcze z ułatwieniami dostępu lub aby w dniu wyborów można było korzystać z alternatywnych metod głosowania.
W 2009 r. uchwalono tzw. Ustawę im. Rosy (Rosa’s Law), w której potępiano stosowanie słowa „upośledzenie” (ang. retardation) i zalecano zastąpienie go frazą „niepełnosprawność intelektualna” (ang. intellectual disability). Ustawa ta została przyjęta jednogłośnie. Uchwalenie tej ustawy oznaczało uznanie pejoratywności pewnych słów i dążenie do zmiany sposobu mówienia o osobach z niepełnosprawnościami. Słowa mają znaczenie. Poczyniliśmy ogromne postępy jako społeczność, starając się uświadomić wszystkim konieczność zaprzestania używania określonych słów mających na celu kontrolowanie lub wyśmiewanie osób z niepełnosprawnościami. Dotyczy to także zmiany publicznego postrzegania używania takich słów.
Słowa mają znaczenie. Zrobiliśmy ogromne postępy jako społeczność, starając się uświadomić wszystkim konieczność zaprzestania używania określonych słów mających na celu kontrolowanie lub wyśmiewanie osób z niepełnosprawnościami. Dotyczy to także zmiany publicznego postrzegania używania takich słów.
Społeczność osób z niepełnosprawnościami w Nowym Jorku i nie tylko
Według danych Biura Burmistrza ds. Osób z Niepełnosprawnościami (Mayor’s Office for People With Disabilities) ponad 1 milion nowojorczyków — czyli mniej więcej 1/6 mieszkańców miasta — identyfikuje się jako osoby z niepełnosprawnościami. Jest to naprawdę ogromna liczba, a mimo to w ankiecie przeprowadzonej przez instytut badawczy fundacji Inevitable Foundation 66% uczestników o różnym stopniu sprawności zgodziło się, że poziom reprezentacji osób z niepełnosprawnościami w filmach i mediach jest niski.
Ta sytuacja jest niestety normą. Większość przestrzeni prywatnych i publicznych nie spełnia wymagań osób z niepełnosprawnościami. Przez to osoby z niepełnosprawnościami nie korzystają z tych przestrzeni. Osoby w pełni sprawne zakładają, że osoby z niepełnosprawnościami nie są zainteresowane tymi przestrzeniami lub w nich nie przebywają. Przez takie podejście nic się nie zmienia. Cykl się zamyka i wciąż brakuje potrzebnych ułatwień dostępu.
Ciekawostka: Według danych Rady Miasta Nowy Jork aż 283 stacje metra i kolei podmiejskiej zarządzane przez MTA nie są wyposażone w ułatwienia dostępu i nie ma obecnie planów zakładających sfinansowanie instalacji takich ułatwień. Nie działa też 73% wind w systemie transportu publicznego. Poza tym 96% stron internetowych MTA nie jest zgodnych z wytycznymi dotyczącymi ułatwień dostępu do treści internetowych (Web Content Accessibility Guidelines, WCAG) w wersji 2.1).
Bariery, na jakie napotykają osoby z niepełnosprawnościami, można podzielić na pięć kategorii: fizyczne, systemowe, światopoglądowe, techniczne i komunikacyjne. Przykładami takich barier są schody przed wejściami (fizyczne), stereotypy (światopoglądowe), obraźliwy język w starym prawodawstwie (systemowe), strony internetowe bez ułatwień dostępu (techniczne) oraz brak napisów w filmach (komunikacyjne).
Mimo podjęcia wielu działań w celu poprawy dotychczasowej sytuacji stan Nowy Jork jest jednym z 22 stanów w kraju (wraz z Dystryktem Kolumbii), w którym wciąż obowiązuje pozbawianie praw wyborczych ze względu na niepoczytalność. [1] Prawo wyborcze stanu Nowy Jork (§ 5-106(6)) stanowi, że osoby, które zostały uznane na mocy postanowienia sądu za niepoczytalne, nie mają prawa do udziału w wyborach. Decydując, że osoba z zaburzeniami rozwojowymi jest niepoczytalna, sąd odmawia jej konstytucyjnego prawa do głosowania i wspiera stereotyp, że osoby z zaburzeniami tego rodzaju nie mają zdolności do samodzielnego podejmowania decyzji.
Ułatwienia dostępu podczas wyborów w Nowym Jorku
Prawo do głosowania jest podstawowym prawem obywatelskim. Dotyczą go 15., 19., 24. i 26. poprawka do naszej Konstytucji. Osoby z niepełnosprawnościami chcą korzystać z tych samych praw i swobód, które przysługują każdemu obywatelowi tego kraju — bez dodatkowych utrudnień i osądzania.
Według badania przeprowadzonego przez organizację Center for the Independence of the Disabled (Centrum ds. Niezależności Osób z Niepełnosprawnościami) samo dotarcie do lokali wyborczych w pobliżu miejsca zamieszkania pozostaje istotną barierą utrudniającą udział w wyborach osobom z niepełnosprawnościami.
W przypadku 64% lokali wyborczych w Nowym Jorku stwierdzono istnienie co najmniej jednej bariery utrudniającej dostęp osobom z niepełnosprawnościami rozwojowymi. Istnieje jednak wiele sposobów na umożliwienie oddania głosu osobom z niepełnosprawnościami. Na przykład wiele urzędów miejskich zapewnia bezpłatny transport do ponad 77 lokali wyborczych.
W ramach Komisji Wyborczej (Board of Elections, BOE) działa specjalny zespół ds. ułatwień dostępu (ADA Unit), który dba o to, aby wszyscy wyborcy mogli dostać się do lokali wyborczych we wszystkich pięciu dzielnicach miasta i oddać głos w dniu wyborów oraz podczas wczesnego głosowania. Do jego obowiązków należy zapewnienie, aby w każdym lokalu wyborczym znalazły się co najmniej jedno urządzenie do oznaczania kart do głosowania i jedna kabina do głosowania dla osób z niepełnosprawnościami. Chodzi o to, żeby wszyscy wyborcy mogli oddać głos niezależnie i z zachowaniem poufności. Działania zespołu związane z wdrożeniem przepisów o wczesnym głosowaniu pomogły dodatkowo ułatwić przebieg głosowania. Wyborcy mogą również poprosić o wydanie karty do głosowania drogą pocztową dla osób potrzebujących ułatwień dostępu.
Ponadto wiele niezależnych organizacji i instytucji miejskich — w tym CFB — pomaga we wdrażaniu ułatwień dostępu w lokalach wyborczych, wskazując istniejące bariery i wprowadzając w miarę możliwości rozwiązania tymczasowe, prowadząc terenowe akcje edukacyjne oraz organizując szkolenia zwiększające świadomość społeczną w zakresie środków ułatwiających wszystkim wyborcom udział w głosowaniu. Duże znaczenie w powodzeniu tych wysiłków ma uczestnictwo w tego rodzaju akcjach i wspieranie ich. Działamy jako wolontariusze i bierzemy udział w wydarzeniach organizowanych przez społeczność osób z niepełnosprawnościami oraz z myślą o tej społeczności, gdzie dowiadujemy się o bieżących problemach i podejmujemy odpowiednie działania.
Duże znaczenie dla powodzenia tych wysiłków ma uczestnictwo w tego rodzaju akcjach i wspieranie ich. Działamy jako wolontariusze i bierzemy udział w wydarzeniach organizowanych przez społeczność osób z niepełnosprawnościami oraz z myślą o tej społeczności, gdzie dowiadujemy się o bieżących problemach i podejmujemy odpowiednie działania.
Plan CFB dotyczący wprowadzenia ułatwień dostępu
Zgodnie z poleceniem Biura Burmistrza ds. Osób z Niepełnosprawnościami i zapisami Ustawy lokalnej nr 12 CFB przygotowała kompleksowy pięcioletni plan wprowadzenia ułatwień dostępu z myślą o wszystkich wyborcach. Obejmuje on różne aspekty ułatwień dostępu dopasowanych do różnych rodzajów potrzeb. Chodzi o usprawnienia w sferze fizycznej, cyfrowej, programowej, komunikacyjnej i zawodowej, które poprawią działanie CFB pod względem równego traktowania wyborców. Plan jest nastawiony na działania i określa, co możemy zrobić, aby poprawić dostępność usług — wewnętrznie i zewnętrznie.
Plan CFB dotyczący wprowadzenia ułatwień dostępu zawiera propozycje ulepszeń oparte na rzeczywistej sytuacji. Jego celem jest przygotowanie kompleksowej ścieżki umożliwiającej udział w wyborach wszystkim zainteresowanym. Chcieliśmy mieć pewność, że plan będzie zgodny z oczekiwaniami społeczności, dlatego udostępniliśmy go opinii publicznej i umożliwiliśmy zgłaszanie uwag. Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia komunikacji i wiemy, że bez bezpośredniego kontaktu ze społecznością nie moglibyśmy zrealizować naszej misji, jaką jest poprawa działania lokalnej demokracji pod względem otwartości, przejrzystości i równouprawnienia.
To jednak dopiero pierwszy krok do celu. Wprowadzając ułatwienia dostępu, nie powinno się po prostu odkreślać pozycji na liście. Proces ten powinien polegać na słuchaniu i rozumieniu potrzeb. Ułatwień dostępu nie da się wprowadzić jednorazowo — wymaga to ciągłego dialogu opartego na empatii i zrozumieniu.